Wizyta studentów SGGW z Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska, studiów magisterskich na kierunku Civil Engineering, w Republice Czeskiej

 

W terminie 21-24.09.2023 studenci drugiego semestru studiów magisterskich na anglojęzycznym kierunku Civil Engineering, odbyli zajęcia praktyczne na Uniwersytecie Mendla w Brnie (MENDELU) w ramach Seminariów Dyplomowych 2023/2024. Opiekunami wyjazdu była dr hab. inż. Magdalena Daria Vaverková, prof. uczelni oraz prof. dr hab. inż. Eugeniusz Koda, dyrektor Instytutu Inżynierii Lądowej. W wyjeździe wzięli udział również mgr inż. Aleksandra Jakimiuk, doktorantka SD SGGW i pracownik Instytutu oraz mgr inż. Wiktor Sitek, „świeży” absolwent kierunku Civil Engineering, procedowany do zatrudnienia w Instytucie. Wizyta studentów została zrealizowana na podstawie umowy MOU zawartej pomiędzy SGGW, a MENDELU i była finansowana ze środków Dziekana Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska SGGW.

Pierwszego dnia pobytu, studenci odwiedzili obiekty Wydziału Ogrodniczego w Lednicach, gdzie poznali działania z zakresu rewitalizacji krajobrazu miejskiego i modelu Gospodarki Obiegu Zamkniętego oraz form zagospodarowania terenu, historycznych i współczesnych. Profesor Tomáš Kopta, ekspert w tej dziedzinie, który współpracuje z SGGW od kilku lat i prowadzi zajęcia na kierunku Civil Engineering w ramach programu Visiting Professor, zaprezentował studentom nie tylko prace badawcze, ale również świat produkcji i degustacji win uniwersyteckich. Podczas wizyty w regionie Lednicko-Valtickim studenci zrozumieli procesy projektowania krajobrazu i obiektów budowlanych tworzonych przez człowieka, w tym planowanie przestrzenne, zarządzanie wodą (zbiorniki naturalne i sztuczne), budowę ścieżek i dróg oraz utrzymanie ogrodów i parków. Niewątpliwą atrakcja była wizyta w neogotyckim kompleksie-pałacowo-parkowym, tworzonym przez wiele wieków z udziałem wybitnych architektów, szczególnie z okresu gdy był własnością rodu Lichtensteinów.

Kolejnego dnia uczestnicy wyjazdu odwiedzili miasteczko Mikulov, gdzie głównym punktem programu było malownicze wzgórze Święta Góra – Svatý Kopeček. Studenci mieli okazję zgłębić wyzwania związane z konserwacją i renowacją historycznych terenów i budynków oraz zrozumieć, jak ukształtowanie terenu wpływa na projektowanie fundamentów i stabilność budynków. Z perspektywy wysokiego wzgórza można było obejrzeć istniejące małe wodne zbiorniki retencyjne na terenach nizinnych Moraw na rzece Vicelinek.

Trzeciego dnia wyprawy studenci odwiedzili chroniony region krajobrazowy – Morawski Kras, w którym znajduje się ponad 1100 jaskiń. Wizyta w Jaskini Balcarka poszerzyła ich wiedzę z zakresu geologii, ekologii i ochrony środowiska, oraz miejscach bytowania ludzi w dawnych epokach, dając także okazję do obcowania z pięknem przyrody pod ziemią. Następnie studenci odwiedzili MENDELU, gdzie poznali innowacyjne rozwiązania budowlane, w tym domek doświadczalny zbudowany przez studentów tego uniwersytetu, na potrzeby badań w zakresie energooszczędności przegród budowlanych w budynkach mieszkalnych. Obiekt jest przykładem innowacyjnych rozwiązań i nowoczesnych technologii, w którym naukowcy i studenci badają poszczególne elementy konstrukcyjne drewnianego budynku, analizują ich funkcjonalność (m.in. przenikanie ciepła i wilgotności). Część programu poświęcono również zwiedzaniu najciekawszych miejsc starej części Brna, gdzie studenci zdobywali wiedzę na temat kultury, historii i architektury, przedstawioną przez Doktora Jana Winklera, pracownika Wydziału Agronomii MENDELU, od wielu lat współpracującego z SGGW i odbywającego coroczne staże w Instytucie Inżynierii Lądowej.

W ostatnim dniu wyjazdu studenci zgłębiali dziedzictwo architekta Ludwiga Miesa van der Rohe, poznając jego innowacyjne podejście do projektowania oraz materiałów i konstrukcji budynków mieszkalnych. Odwiedzili prawie 100-letni obiekt Villa Tugendhat, w którym zastosowano wiele rozwiązań zgodnych z dzisiejszymi koncepcjami zrównoważonego budownictwa XXI wieku, między innymi efektywnością energetyczną i wykorzystaniem naturalnego światła, dostosowania obiektu do ukształtowania terenu. Wizyta w tak prestiżowym obiekcie, zabytkiem architektury wpisanym na listę dziedzictwa UNESCO, może być inspiracją dla pracy zawodowej absolwentów kierunków Budownictwo i Architektura. Studenci mogli inspirować się rozwiązaniami architektonicznymi i konstrukcyjnymi, wykorzystującymi dziedzictwo modernizmu. Villa Tugendhat cieszy się olbrzymim zainteresowaniem turystów, architektów i budowlańców z całego świata.

Wyjazd nie tylko pozwolił studentom na zdobycie nowej wiedzy i doświadczenia, ale także sprzyjał nawiązywaniu współpracy międzynarodowej oraz promocji kierunku Civil Engineering na SGGW. Wszyscy studenci już podjęli pracę zawodową, a więc czas między kolejnymi programami wizyty, wykorzystywano na dyskusje zawodowe, wymianę doświadczeń oraz rozmowy towarzyskie i integrację.

Zapraszamy studentów 7 semestru studiów inżynierskich do zainteresowania studiami magisterskimi na kierunku Civil Engineering, postaramy się zapewnić atrakcyjny program kształcenia z udziałem profesorów z zagranicy.