Dr hab. Mateusz Grygoruk, prof. SGGW laureatem konkursu GRIEG z Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Siedmiu naukowców dołącza do grona laureatów konkursu GRIEG z Norweskiego Mechanizmu Finansowego w tym pracownik Instytutu Inżynierii Środowiska SGGW w Warszawie Pan dr hab. Mateusz Grygoruk prof. SGGW

Tytuł projektu:

FORCE – Prognozowanie odpowiedzi hydrologicznej, bilansu węgla oraz emisji z naturalnych torfowisk w przekroju od Arktyki do strefy klimatu umiarkowanego w obliczu gwałtownych zmian klimatycznych

Przyznane środki: 6 384 478 PLN / (1 498 739EUR)

Badania torfowisk zawsze były jednymi z najważniejszych prac naukowych prowadzonych na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska. Badano je zarówno w celu lepszego poznania przemian zachodzących w torfowiskach po ich odwodnieniu, jak również w celu odtwarzania wybranych funkcji tych unikalnych ekosystemów poprzez powtórne uwadnianie uprzednio przesuszonych bagien w różnych krajobrazach Europy. W tym zakresie, badania prowadzone przez naukowców z Katedry Hydrologii, Meteorologii i Gospodarki Wodnej Instytutu Inżynierii Środowiska we współpracy z naukowcami z Austrii, Belgii, Holandii, Litwy, Niemiec, Norwegii, Rosji i Szwecji, stanowią istotny wkład w poznanie procesów hydrologicznych zachodzących w torfowiskach, ich modelowanie oraz nowoczesne zarządzanie tymi ekosystemami.

Dr hab. Mateusz Grygoruk, prof. SGGW wraz z koleżankami i kolegami z Katedry Hydrologii, Meteorologii i Gospodarki Wodnej zajmują się badaniem różnych torfowisk Europy. W prowadzonych pracach badawczych, Prof. Grygoruk analizuje możliwości odtwarzania torfowisk poprzez spowalnianie odpływu z systemów melioracyjnych oraz wiąże elementy gospodarowania wodą z naturalnie zachodzącymi procesami hydrologicznymi wynikającymi ze zmian zasilania torfowisk w wodę. Wyniki dotychczasowych badań prowadzonych przez Prof. Grygoruka i zespół Katedry Hydrologii, Meteorologii i Gospodarki Wodnej nad hydrologią mokradeł pozwoliły na odtworzenie ewolucji rozległych torfowisk niżu europejskiego w Antropocenie, a opracowane metody odtwarzania torfowisk stały się podstawą restytucji wielu bagien, m.in. w Polsce i w Norwegii.

W projekcie FORCE zespół Prof. Grygoruka zajmie się opisem zmian hydrologicznych indukowanych wpływem nagłych zmian klimatu w torfowiskach Polski i Norwegii położonych od Arktyki po Podlasie. W ramach projektu zaplanowano serie badań terenowych i prac kameralnych zorientowanych na modelowanie procesów hydrologicznych, emisji gazów cieplarnianych oraz analizę statystyczną. Projekt FORCE będzie realizowany w latach 2021-2024 wspólnie ze specjalistami z Norwegian Institute of Nature Research, Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, Politechniki Warszawskiej oraz Norwegian University of Science and Technology.